Usos non domésticos

12 ¿Los Centros de iniciativa social están exentos del canon del agua?

Las entidades de iniciativa social, tanto públicas como privadas, sin ánimo de lucro que presten servicios directos a personas en riesgo o en situación de exclusión social pueden solicitar estar exentos del pago del canon del agua.

A tal efecto deben presentar el modelo de solicitud establecida al efecto y cumplir los siguientes requisitos:

12 Os Centros de iniciativa social están exentos do canon da auga?

As entidades de iniciativa social, tanto públicas como privadas, sen ánimo de lucro que presten servizos directos a persoas en risco ou en situación de exclusión social poden solicitar estar exentos do pagamento do canon da auga.

A tal efecto deben presentar o modelo de solicitude establecida ao efecto e cumprir os seguintes requisitos:

9 ¿Cómo se determina la base imponible del canon del agua por estimación objetiva?

El sistema de estimación objetiva será de aplicación en las captaciones y suministros de agua donde no exista instalado un contador de agua.

9 Como se determina a base impoñible do canon da auga por estimación obxectiva?

O sistema de estimación obxectiva será de aplicación nas captacións e subministracións de auga onde non exista instalado un contador de auga.

Para estes supostos de ausencia de contadores o regulamento do canon da auga, no seu artigo 14, establece os distintos sistemas para cuantificar a base impoñible en atención ás características e ás circunstancias do aproveitamento, tendo en conta a capacidade de extracción, adución ou almacenamento de auga dos mecanismos instalados polo suxeito pasivo, así como a información que conste no rexistro administrativo do aproveitamento.

8 ¿Cómo se determina la base imponible del canon del agua por estimación directa?

Para determinar la base imponible por estimación directa será necesario disponer de un contador en el abastecimiento de agua.

10 ¿Cómo puedo solicitar tributar en la modalidad de carga contaminante en el canon del agua?

Para pasar a tributar en la modalidad de carga contaminante bastará con que se presente el modelo de Declaración de carga contaminante, junto con los correspondientes informes analíticos de los vertidos.

6 ¿Cuál es la base imponible del canon del agua?

La base imponible del canon del agua viene constituida por el volumen real o potencial del agua utilizado o consumido en cada mes natural, expresado en metros cúbicos. En el caso de los usos no domésticos que dispongan de contadores homologados de caudal de vertido, y tributen en la modalidad de carga contaminante, se podrá considerar como base imponible el volumen de vertido.

Páxinas

Subscribe to RSS - Usos non domésticos